Sprijecite gubitak vitamina D
Rahitis je bolest kostiju i najčešće se javlja u fazama najintenzivnijeg rasta djeteta - u periodu odojčeta, ranom predškolskom dobu i pubertetu. Osnovu bolesti čini poremećaj mineralizacije novonastale kosti, odnosno nedovoljno taloženje i ugradnja kalcijuma (Ca) u hrskavicu i osnovnu koštanu masu dugih kostiju. Posjedica je bujanje hrskavice i koštanog tkiva uz izostanak mineralizacije (ugradnje kalcijuma), te dolazi do razmekšavanja i krivljenja kostiju pod uticajem težine tijela. Na tim mjestima javljaju se nepravilna zadebljanja koja mogu da se opipaju i registruju rendgenom. Postoje dva oblika rahitisa:
1) hipovitaminski rahitis ili vitamin D zavisni rahitis, koji nastaje zbog nedostatka D vitamina u organizmu i
2) vitamin D rezistentni rahitis, koji nastaje usljed urođenih ili stečenih poremećaja u metabolizmu vitamina D, kalcijuma i fosfora.
Uzroci nastanka
Najčešći uzrok nedostatka vitamina D u organizmu jeste nedovoljno izlaganje tijela sunčevim zracima. Naime, pod uticajem ultraljubičastih zraka, iz provitamina u koži stvara se vitamin D, neophodan za pravilan rast i formiranje kostiju. U nekim krajevima sveta, međutim, broj sunčanih dana u toku godine izuzetno je
Simptomi
Rani simptomi bolesti - bljedilo, umor, poremećaji varenja, razdražljivost, nesanica i obilno znojenje - teško se otkrivaju i rijetko se pripisuju rahitisu. Promjene na kostima dešavaju se bez pratećeg bola, simetrične su i uočljive tek kada bolest uzme maha. Kasniji simptomi kod djece mnogo su vidljiviji rahitis naime dovodi do smanjenja čvrstine kostiju lobanje (ugibanje kostiju lobanje zbog njihovog razmekšavanja, tzv. fenomen ping-pong loptice), simetričnog oko-štavanja čeone i parijetalne kosti (tzv. "četvrtasta glava", odnosno "kaput kvadratom"), zadebljanja hrskavice na mjestu spajanja grudne kosti i rebara (rahitične brojanice), deformisanog grudnog koša (kokošje grudi su inače najučestaliji deformitet). Kasnije se javljaju i kifoza i deformiteti nogu (0 ili X noge), mlitavost mišića, ali i teški tetanički grčevi. S obzirom na to da se kosti djece još razvijaju, može doći i do poremećaja u okoštavanju, ali i do zastoja u rastu, a zbog konstantno niskog tonusa mišića usporen je i statički razvoj (sjedenje, stajanje i hodanje).
Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkih simptoma (tipičnih radioloških promjena na kostima) i određenih laboratorijskih parametara. Pošto D vitamin utiče na metabolizam kalcijuma i fosfora, oba ova elementa imaće snižene vrijednosti u krvi i povećane vrijednosti enzima alkalne fosfataze, koja ukazuje na bujanje koštanog tkiva.
Kada se dijagnoza blagovremeno postavi, bolest se liječi terapijskim dozama D vitamina, a ako je u poodmakloj fazi, potrebna je stručna pomoć ortopeda i fizijatara. Ukoliko se ne liječi, rahitis ostavlja velike deformitete koji se posle tri godine ublažuju, ali se nikada u potpunosti ne normalizuju.