Šta biste još trebali znati o kosi
Kosa je uvijek bila jedan od najvažnijih modnih detalja. I u prošlosti i u sadašnjosti. Frizura može napraviti to da izgledate kao božica ili, s druge strane, vještica. Kosa i frizura čak su i neki od najtraženijih pojmova na Internetu. Što znači da milioni ljudi žele znati sto je in, a što out. Lijepa i njegovana kosa pravi je ukras. A njega kose počinje iznutra - hranom.
Uz proteine, koji izgrađuju vlasi, za lijepu i zdravu kosu nužni su vitamini, kao i hrana bogata tvarima koje u biohemijskim procesima u organizmu za sebe vežu slobodne radikale. Njima je bogato crveno voće: jagode, ribizle, borovnice kao i zeleni čaj.
■ Izbacite slano i bijeli šećer
Korisni su i sirevi, jer su bogati čistinom i cisteinom, te aminokiselinama koje izgrađuju proteinsku strukturu vlasi. Izbjegavajte slanu hranu i bijeli šećer: potpuno ih izbacite iz prehrane.
Treba piti mlijeko, jesti jaja, ribu, zeleno povrće, voće (osobito dinje) i žitarice zbog sastojaka koje sadržavaju, a sprečavaju ćelavost (proteini, kalcij, jod, vitamini A, B, E i C).
■ Nema pomoći bez minerala
Minerali su iznimno potrebni zdravoj kosi. Svakako ih uključite u prehranu! Poremećaji takve vrste brzo dovode do ispadanja kose ili preranog sijeđenja. Navalite na grahorice, lješnjake, svježe neobrađeno voće i povrće, kefire, jogurte i kozje mlijeko. i, naravno, ako ne pušite, osim boljeg zdravlja, vaša kosa bolje miriše.
Kako pravilno prati kosu?
Osnovna njega kose je pranje. Bilo bi dobro primjenjivati nekoliko jednostavnih tehnika. Izbjegavajte površno pranje koje najčešće rezultira i bržim prljanjem. Prije nego što počnete prati kosu, dobro je počešljajte. Za normalnu kosu na dlan stavite otprilike jedan čep šampona i pomiješajte ga s vodom te nanesite na mokru kosu. Nježno, vrhovima prstiju masirajte glavu kružnim pokretima.
Nastojte se koristiti šamponima koji se najmanje pjene, jer velika količina pjene može oštetiti kosu. Isperite je blagim mlazom mlake vode. Regenerator nastojte koncentrirati na vrhovima. Budite strpljivi i nemojte isprati regenerator deset sekundi nakon što ste ga nanijeli. Kosu ne češljajte dok je mokra. Ako vaša kosa nakon pranja i dalje izgleda prljavo, masno i slijepljeno, krivi su prejaki preparati za učvršćivanje kose koje koristite.
Pokušajte kosu temeljitije oprati i vratite joj sjaj onako kako to predlažu profesionalni frizeri: malo šampona, kojim se obično koristite, razmutite u čašici vode, nanesite na suhu kosu i dobro ga utrljajte. Pričekajte malo, dobro isperite, a zatim je normalno operite.
Ne perite često
lako se masna kosa brzo prlja, ne perite je prečesto. Često šamponiranje uklanja zaštitni sloj sebuma. Bilo bi idealno prati kosu dva puta sedmično. Mali trik koji vam može pomoći jest da u posljednju vodu za ispiranje dodate malo jabučnog sirćeta kako bi smanjio mašćenje i dodao malo sjaja.
Od velike su važnosti i sredstva kojima se koristimo za njegu. Šampon mora biti precizno definiran, biljnog porijekla da ne bi dodatno nadražio lojne žlijezde.
Masna kosa više opada od ostalih tipova. Poželjno je primijeniti tonik za masažu vlasišta nekoliko puta u tjednu pa nakon toga kosu oprati biljnim šamponom.
Na masnu kosu ne stavljajte mnogo laka, a kad to poželite koristite one koji su specijalno namijenjeni tom tipu kose. Upotrebljavajte četku poluprirodne i poluvještačke dlake. Za suhu kosu nakon šampona važnu ulogu imaju regeneratori te masaža vlasišta. Masaža se obavlja
češćim češljanjem, ali i vrhovima prstiju, kružnim pokretima svakog dana. Nakon nekoliko minuta regenerator dobro isperite. Kosu blago istrljajte ručnikom kako je ne biste dodatno oštetili agresivnim trljanjem.
Jeste li za promjenu imidža?
Potrebno je, s vremena na vrijeme, promijeniti imidž, i u tome bojenje kose zauzima prvo mjesto. No, valja imati na umu da treba zadržati taj „prirodni izgled" kako ne bismo bili nakaradni. Vjerujemo da je najčešće pitanje: ,,A koja boja kose mi pristaje?"
Pri odabiru boje vodite računa o tome da vaša nova boja pristaje uz boju vašeg tena na licu. Svjetloputima tamne boje uglavnom loše pristaju, kao i tamnoputima boje poput nordijsko plave. No, zato im boje meda i lješnjaka odlično pristaju.
• Ako je vaša put svijetla, a imate plave ili zelene oči, koristite se svijetlim tonovima za bojenje kose: pepeljastim, boje šampanjca ili bež.
•Ako je vaša put tamnija (smeđa ili maslinasta) te imate tamne oči, koristite se jakim zlatnim nijansama ili, pak, crvenkasto-smeđim ili kestenjastim nijansama.
•Ako ste po boji puti negdje između jako svijetle ili jako tamne, onda uživajte u odabiru bilo koje boje.
Šta biste trebali znati o bojama za kosu
1. Trajne boje se moraju miješati s hidrogenom koji otvara površinski sloj vlasi omogućavajući prodiranje boje. Viši postotak znači svjetlije nijanse.
2. Polutrajne boje zapravo ne posvjetljuju kosu. Njima možete postići za nijansu svjetliji, odnosno tamniji ton. Boja traje 20-ak pranja. Polutrajne boje od prirodnih sastojaka sadržavaju prirodne sastojke pa tako ne skidaju boju s vlasi, ne boje kosu i samo joj dodaju površinski sjaj koji nestaje nakon otprilike osam pranja.